Musannıf Neden Fiili Mazi ile Başlamış?

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/emsile/domains/emsile.com/public_html/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/emsile/domains/emsile.com/public_html/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/emsile/domains/emsile.com/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/emsile/domains/emsile.com/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/emsile/domains/emsile.com/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.

musannıf hazretleri fiili mazi sigası ile başlamıştır.bunun sebebbi mazinin tahakkuku vukuuna(meydana gelmiş,olmuş bir olay,gerçek) binaendir.
zira müzarinin tahakkuku,gayrı vukuiidir(yani meydana gelip gelmiyeceği henüz belli değildir)

iştikakda asıl olan masdar olduğu halde fiilden sonra zikredilmiştir.Çünkü nasran masdar olmakla mefulü mutlaktır.her mefulü mutlağa bir amil gerekir.buradada amil tenazuğ yolu üzerine nasara veya yensuru olan fiillerdir.

ismi failin sıgası "nasirun"dur.fakat fehüve ile zikrolunur;
burdaki fe atıf harfidir.hüve mübtedadır.hüve gelmeseydi müfred olan nasirun kelimesinin cümlei fiiliyye üzerine atfı gerekirdi.bu caiz olmaz. mübteda geldiğinde ise cümlei ismiyye cümlei fiiliyye üzerine atfolunmuş ve

Yorum eklenmemiş. İlk sen ekle

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

--

Sitemizdeki arabi ilimler köşesini zenginleştirmek için Üye olup müzakerelere katılmayı ihmal etmeyiniz

--

Son yorumlar

Anket

Arabi ilimler okumusmuydunuz: